Adiuwanty do herbicydów

rumianek pospolity

(dodano 18-12-2020)

Chamomilla recutita (L.) Rauschert (= Matricaria chamomilla L. = Matricaria recutita L.)
Nazwa angielska: German chamomile
Rodzina: astrowate (Asteraceae), dawniej: złożone (Compositeae)

Wygląd, cechy szczególne

Łodyga zazwyczaj gałęzista, wewnątrz pusta, osiągająca 15-50 cm wysokości. Korzeń palowy, cienki. Liście 2-3 krotnie pierzastodzielne. Kwiatostan to koszyczek o wypukłym, podługowato-stożkowatym i pustym dnie kwiatowym, o średnicy do 20 mm. Kwiaty brzeżne nibyjęzyczkowe, białe. Kwiaty wewnętrzne rurkowate, żółte. Owocem jest podługowato-jajowata niełupka. Roztarte ziele rumianku wydziela silny aromatyczny zapach.

Okres kwitnienia

maj-sierpień

Zwalczanie chwastów Innvigo

Cykl życiowy, biologia

Gatunek jednoroczny jary lub zimujący (w niektórych źródłach można natrafić na błędną informację, że rumianek pospolity jest gatunkiem jarym, który nie jest w stanie przetrwać zimy) (dodano 10-07-2020). Wytwarza 1000-10 000 nasion (niełupek). Wschody obserwuje się wyłącznie z niełupek umieszczonych w najpłytszej warstwie gleby. Proces kiełkowania może się rozpocząć już w temperaturze 2-3ºC [1] (aktualizacja 03-01-2019).

Rumianek jest rośliną w dużym stopniu odporną na zasolenie, a zwłaszcza na wysokie stężenie sodu. Gatunek ten występuje na słonych stepach Węgier oraz dawnej Jugosławii [2] (dodano 12-10-2020).

Występowanie, szkodliwość

W Polsce gatunek pospolity na obszarze całego kraju, z wyjątkiem części północno-wschodniej, gdzie zasiedla pojedyncze stanowiska. Zachwaszcza głównie zboża i ogrody. Na polach uprawnych zazwyczaj nie pojawia się w dużym nasileniu. Preferuje gleby umiarkowanie kwaśne, świeże, średnio zasobne/zasobne.

Próg ekonomicznej szkodliwości rumianku pospolitego dla rzepaku ozimego to 3 szt./m² [za Metodyką IP rzepaku ozimego i jarego 2007] (dodano 30-06-2017).

(dodano 23-06-2021)

Zwalczanie rumianku pospolitego

Wrażliwość na herbicydy: np. bentazon, bromoksynil, chlopyralid, chlorotoluron, dikamba, dimetachlor, florasulam, flurochloridon, izoksaflutol, izoproturon, jodosulfuron, metazachlor, metrybuzyna, napropamid, sulfosulfuron, sulkotrion, tribenuron, triflusulfuron metylowy (dodano 09-01-2020).

Na terenie Polski potwierdzono obecność biotypów rumianku pospolitego uodpornionych na działanie tribenuronu metylu (dodano 16-01-2019) <czytaj więcej>

*Skuteczność herbicydu zależy od wielu czynników m.in. fazy rozwojowej chwastu, dawki i formulacji preparatu. Dlatego informacji dotyczących wrażliwości chwastów na działanie środka chwastobójczego należy zawsze szukać w jego etykiecie.

Inne informacje

Rumianek pospolity to jedna z najdłużej stosowanych w lecznictwie roślin (m.in. jak lek przeciwzapalny). Wymieniana już przez Pliniusza w I w. p.n.e. (aktualizacja 30-06-2017).

Różnice w budowie kwiatostanów maruny bezwonnej i rumianku pospolitego

Fot. Przekrój kwiatostanu maruny bezwonnej (górna część zdjęcia) i rumianku pospolitego.

Galeria zdjęć

źródła:
1.
Dobrzański A. 2008. Rola chwastów zimujących i ozimych w agrofitocenozach upraw warzyw. Zeszyty Naukowe Wydziału Ogrodniczego, Wyższa Szkoła Ekonomiczno-Humanistyczna w Skierniewicach. Zeszyt 8: 85-100.
2. Rumińska A. 1983. Rośliny lecznicze. Podstawy biologii i agrotechniki. PWN, Warszawa, 550 ss.