żółtlica owłosiona

Żółtlica owłosiona – kwitnienie (dodano 03-03-2018).

Galinsoga ciliata (Raf.) S. F. Blade = Galinsoga quadriradiata Ruiz & Pav.
Nazwa angielska
: shaggy soldier
Rodzina: astrowate (Asteraceae), dawniej: złożone (Compositae)

Wygląd, cechy szczególne

Dorasta przeciętnie od 20 do 60 cm wysokości. Liście naprzeciwległe, jajowate, z brzegami grubo karbowanymi. Cała roślina gęsto owłosiona. Kwiatostan to koszyczek, a owoc niełupka. Od żółtlicy drobnokwiatowej można ją odróżnić np. po większych kwiatostanach i zdecydowanie gęstszym owłosieniu.

Okres kwitnienia

czerwiec-październik

Cykl życiowy, biologia

Gatunek jednoroczny jary o krótkim cyklu życiowym. W ciągu roku może wytworzyć kilka pokoleń. Nasiona wykazują brak lub bardzo krótki okres spoczynku. Wschody odbywają się głównie z najpłytszej, wierzchniej warstwy gleby. Wyniki badań są jednak rozbieżne. W jednym z doświadczeń żółtlice (drobnokwiatowa i owłosiona) nie zdołały wzejść z głębokości 1 cm (z powierzchni kiełkowało 98%, a z głębokości 0,25 cm już tylko 56% nasion). Natomiast w innym doświadczeniu odnotowano aż 97% wchodów z nasion umieszczonych na głębokości 3 cm (gleba wilgotna i optymalna temperatura) (dodano 21-06-2018).
W korzystnych warunkach siedliskowych żółtlica owłosiona może rozmnażać się wegetatywnie, w wyniku ukorzeniania się pędów (dodano 16-01-2020).


Siewka żółtlicy owłosionej, widoczne liścienie oraz wykształcająca się pierwsza para liści (dodano 16-02-2019).

Występowanie, szkodliwość

Żółtlica owłosiona zachwaszcza najczęściej uprawy szerokorzędowe np. warzywa, ziemniaki, buraki, kukurydzę.

Typowe warunki siedliskowe

wskaźnik świetlny: pełne światło – umiarkowane światło
wskaźnik wilgotnościowy: gleby świeże – gleby wilgotne
wskaźnik trofizmu: gleby gleby zasobne – gleby bardzo zasobne
wskaźnik kwasowości gleby: gleby obojętne (6≤ pH <7) [1]

Przeczytaj także: 5 groźnych chwastów na plantacjach ziemniaka

Zwalczanie żółtlicy owłosionej

Wrażliwość na herbicydy*: np. triflusulfuron metylowy.

Na plantacjach opanowanych przez żółtlicę owłosioną powinny być przydatne herbicydy zalecane do niszczenia żółtlicy drobnokwiatowej. Jednak nie ma pewności, że reakcja obu gatunków na substancje czynne będzie identyczna. Przykładem może być herbicyd Clentiga (chinomerak + imazamoks) [2] w którego etykiecie żółtlica drobnokwiatowa określona została jako gatunek wrażliwy, a żółtlica owłosiona jako średniowrażliwy (aktualizacja 27-06-2019).

*Skuteczność herbicydu zależy od wielu czynników m.in. fazy rozwojowej chwastu, dawki i formulacji preparatu. Dlatego informacji dotyczących wrażliwości chwastów na działanie środka chwastobójczego należy zawsze szukać w jego etykiecie.

Inne informacje

Nazwa rodzajowa Galinsoga upamiętnia żyjącego w XVIII wieku hiszpańskiego lekarza i botanika Ignacio Mariano Martinez de Galinsoga, dyrektora Królewskiego Ogrodu Botanicznego w Madrycie (dodano 26-10-2018).

źródła:
1. Zarzycki K., Trzcińska-Tacik H., Różański W., Szeląg Z., Wołek J., Korzeniak U. 2002. Ecological indicator values of vascular plants of Poland. Ekologiczne liczby wskaźnikowe roślin naczyniowych Polski. Wyd. Inst. Bot. PAN, Kraków, 183 ss.
2. Clentiga. Etykieta preparatu – instrukcje stosowania środków ochrony roślin MRiRW. Załącznik do decyzji MRiRW nr R-412/2018d z dnia 31.08.2018 r.