Adiuwanty do herbicydów

włośnica zielona

Setaria viridis (L.) P. Beauv.
Nazwa angielska: green bristlegrass, green foxtail.
Rodzina: wiechlinowate (Poaceae), dawniej trawy (Gramineae).

Wygląd, cechy szczególne

Roślina osiągająca do 60 cm wysokości. Źdźbła najczęściej wzniesione lub pokładające się (aktualizacja 23-05-2024). Liście równowąsko-lancetowate, z wierzchu i na brzegu szorstkie. Zamiast języczka pęczek włosków. Kwiatostan to kłosokształtna wiecha (pozorny kłos) z zielonymi (stąd nazwa gatunkowa) lub fioletowymi szczecinami, 2-3 razy dłuższymi niż kłoski. Ziarniaki jajowate, 1,5-2,2 mm długości, 0,75-1,4 mm szerokości.

Kwitnący egzemplarz włośnicy zielonej

Kwiatostan.

Okres kwitnienia

lipiec-wrzesień

Cykl życiowy, biologia

Ciepłolubny gatunek jednoroczny. Przyjmuje się, że do kiełkowania wymaga temperatur sięgających ok. 15ºC. W jednym z badań nasiona przetrzymywane w temperaturze 10ºC zdołały kiełkować, jednak był to proces bardzo powolny. Pierwsze oznaki kiełkowania dostrzeżono dopiero po 26 dniach trwania doświadczenia (aktualizacja 14-08-2017). Maksymalna, ustalona doświadczalnie, głębokość z jakiej mogą kiełkować nasiona włośnicy zielonej waha się w przedziale 7,6-12 cm. Ziarniaki nie tracą żywotności po przejściu przez przewód pokarmowy wielu zwierząt m.in. konia, krowy, owcy i świni (dodano 20-05-2019).

Pojedyncza roślina produkuje przeciętnie 5-12 tys. nasion.

Zwalczanie chwastów Innvigo

Występowanie, szkodliwość

Włośnica sina zachwaszcza przede wszystkim jednoroczne uprawy szerokorzędowe (kukurydza, okopowe, warzywa), rzadziej zboża jare. W badaniach przeprowadzonych w USA włośnica zielona występująca na plantacji buraka cukrowego w obsadzie 52 sztuki na m2 spowodowała stratę plonu o 36% (dodano 27-09-2022). Z kolei w Kanadzie istotne straty plonu pszenicy i rzepaku odnotowano dopiero przy odpowiednio 173  i 853 sztukach włośnicy zielonej przypadającej na m2 plantacji (dodano 23-07-2022).

W badaniach laboratoryjnych ustalono, że włośnica zielona wydziela substancje zakłócające wzrost i rozwój kapusty (oddziaływanie allelopatyczne) (dodano 25-01-2021).

Typowe warunki siedliskowe

wskaźnik świetlny: pełne światło
wskaźnik wilgotnościowy: gleby świeże
wskaźnik trofizmu: gleby umiarkowanie ubogie
wskaźnik kwasowości gleby: gleby umiarkowanie kwaśne (5≤ pH <6) – gleby obojętne (6≤ pH <7) [1]

Zwalczanie włośnicy zielonej

Wrażliwość na herbicydy *: np. cykloksydym, fluazyfop-P-butylowy, kletodym (dodano 25-03-2024), nikosulfuron, pendimetalina, propachizafop, S-metolachlor, tembotrion (aktualizacja 30-06-2022).

*Skuteczność herbicydu zależy od wielu czynników m.in. fazy rozwojowej chwastu, dawki i formulacji preparatu. Dlatego informacji dotyczących wrażliwości chwastów na działanie środka chwastobójczego należy zawsze szukać w jego etykiecie.

Blaszka liściowa włośnicy zielonej (Setaria viridis)

Blaszka liściowa (dodano 25-04-2023)

źródła:
1. Zarzycki K., Trzcińska-Tacik H., Różański W., Szeląg Z., Wołek J., Korzeniak U. 2002. Ecological indicator values of vascular plants of Poland. Ekologiczne liczby wskaźnikowe roślin naczyniowych Polski. Wyd. Inst. Bot. PAN, Kraków, 183 ss.

Przeczytaj także: Chwasty prosowate to poważne zagrożenie dla kukurydzy