Metabolity wtórne produkowane przez rośliny z rodzaju nawłoć mogą wywierać silny wpływ (zazwyczaj niekorzystny) na inne gatunki roślin występujące w ich najbliższym sąsiedztwie oraz na mikroflorę glebową.
Naukowcy z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowego Instytutu Badawczego oraz Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu przeprowadzili doświadczenie, w którym zbadali aktywność herbicydową wodnych wyciągów z części nadziemnych oraz podziemnych nawłoci późnej i kanadyjskiej.
Z wyciągów przygotowano roztwory robocze o stężeniu 10%, którymi opryskano siewki gwiazdnicy pospolitej i tobołków polnych. Okazało się, że zabieg hamował wzrost chwastów. Redukcja biomasy siewek gwiazdnicy sięgała 5-13%, natomiast tobołków polnych 18-33%. Naukowcy oceniają jednak, że aktywność herbicydowa badanych roztworów jest zbyt niska do zastosowań praktycznych.
źródło/więcej informacji:
Domaradzki K., Sekutowski T. R., Jezierska-Domaradzka A., Matkowski A., Stochamal A. 2017. Aktywność herbicydowa wyciągów wodnych z dwóch gatunków z rodzaju Solidago w stosunku do Thlaspi arvense i Stellaria media. Polish Journal of Agronomy 31: 11-15.
(pełna wersja publikacji dostępna na stronie wydawnictwa Polish Journal of Agronomy)
foto. Pixabay