(ang. rimsulfuron)
Rimsulfuron – herbicyd z grupy pochodnych sulfonylomocznika o działaniu systemicznym. Stosowany głównie w uprawach kukurydzy i ziemniaka. Eliminuje wiele uciążliwych chwastów jedno- i dwuliściennych, w tym perz właściwy. Dostępny w produktach jedno i wieloskładnikowych. Rimsulfuron został po raz pierwszy opisany w 1989 roku, wprowadzony do obrotu w Europie w 1991 roku, a w Polsce w 1993 (aktualizacja 11-06-2025).
Grupa chemiczna
pochodne sulfonylomocznika
Grupa HRAC
2 (dawniej B)
Drogi wnikania do roślin
Liście oraz korzenie roślin.
Działanie
Rimsulfuron to herbicyd o działaniu układowym (przemieszczający się w roślinach). Blokuje aktywność enzymu ALS (syntazy acetolaktanowej), niezbędnego w trakcie biosyntezy trzech aminokwasów o rozgałęzionych łańcuchach: waliny, leucyny i izoleucyny. W efekcie dochodzi do zahamowania syntezy białek roślinnych. Po zastosowaniu preparatu następuje szybkie zatrzymanie wzrostu chwastów, zwłaszcza w obrębie merystemów korzeniowych. Kolejne objawy – chlorozy i nekrozy tkanek – pojawiają się zwykle po kilku lub kilkunastu dniach, w zależności od warunków siedliskowych. W ciepłym i wilgotnym środowisku symptomy występują szybciej, natomiast w warunkach chłodnych i suchych – są opóźnione.
Rimsulfuron wykazuje selektywność czynną, co oznacza, że niektóre rośliny uprawne potrafią szybko rozkładać tę substancję do form nieaktywnych, zanim zdąży spowodować nieodwracalne uszkodzenia (aktualizacja 11-06-2025).
Skuteczność chwastobójcza*
Chwasty wrażliwe: np. blekot pospolity, bodziszek drobny, chaber bławatek, chwastnica jednostronna, dymnica pospolita, gwiazdnica pospolita, jasnota purpurowa, maruna bezwonna, perz właściwy, przytulia czepna, samosiewy rzepaku, szarłat szorstki, tasznik pospolity, tobołki polne, wiechlina roczna (aktualizacja 11-06-2025).
*Skuteczność herbicydu zależy od wielu czynników m.in. fazy rozwojowej chwastu, dawki i formulacji preparatu. Dlatego informacji dotyczących wrażliwości chwastów na działanie środka chwastobójczego należy zawsze szukać w jego etykiecie.
Przykładowe możliwości zastosowania
kukurydza, ziemniak, pomidor (dodano 17-08-2018).
Połowiczny rozkład w glebie (DT50)
badania laboratoryjne 5-30 dni, badania polowe 5,6-17,7 dni.
Ostra doustna toksyczność dla szczura (LD50)
> 5000 mg/kg
Wybrane preparaty
(aktualizacja 11-06-2025):
- Contor 25 WG
- Corey (+ nikosulfuron)
- Denar 340 WG (+ mezotrion + nikosulfuron)
- Dragster (+ tifensulfuron metylu)
- Egzecutor 25 SG
- Ellina 340 WG (+ mezotrion + nikosulfuron)
- Hector Max 66,5 WG (+ nikosulfuron + dikamba)
- Mezonir 340 WG (+ mezotrion + nikosulfuron)
- Nuri (+ nikosulfuron)
- Plaza 25 WG
- Primary MX (+ mezotrion + nikosulfuron)
- Principal Flex (+ dikamba + nikosulfuron)
- Radar 25 WG
- Ramzes 25 WG
- Rim 25 WG
- Rimel 25 SG
- Rimuron 25 WG
- Rincon 25 SG
- RiNiDi WG (+ nikosulfuron + dikamba)
- Titus 25 WG
- Twist 25 WG
Dapperti [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]