Wysoka zawartość fosforu przyswajalnego występuje w około 19% polskich gleb. Jednak nawet na stanowiskach zasobnych rośliny mogą wykazywać objawy niedoboru tego pierwiastka, ponieważ łatwo przechodzi on w formy trudno dostępne. Problemy z dostępnością fosforu nasilają się zwłaszcza na plantacjach zachwaszczonych, gdyż wiele gatunków chwastów pobiera go o wiele sprawniej od roślin uprawnych.
W publikacji przeglądowej pracownicy Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie omówili wpływ regulacji zachwaszczenia oraz uprawy współrzędnej na zawartość i pobranie fosforu przez gatunki uprawne.
Do bardzo groźnych konkurentów o fosfor zostały zaliczone żółtlica drobnokwiatowa, komosa biała, gwiazdnica pospolita, rdest kolankowy i niezapominajka polna. Poza regulacją zachwaszczenia korzystnie na dostępność i pobranie fosforu może wpłynąć uprawa współrzędna. Szczególne znaczenie ma uprawa pasowa z gatunkami bobowatymi, m.in. dlatego, że rośliny z tej rodziny pobierają składniki pokarmowe z większych głębokości (silnie rozwinięty system korzeniowy) i przemieszczają je bliżej powierzchni, a także wydzielają substancje uwalniające fosfor z niedostępnych związków.
źródło/więcej informacji:
Głowacka A., Klikocka H., Szostak B., Narolski B. 2017. Regulacja zachwaszczenia i sposób uprawy a dostępność fosforu dla roślin uprawnych. Polish Journal of Agronomy, 28: 3–11.
(pełna wersja artykułu dostępna jest na stronie wydawnictwa)
zdjęcie: Broin