W IUNG-PIB przeprowadzono doświadczenia modelowe, których celem była ocena wpływu systemu uprawy na szybkość degradacji i przemieszczania terbutylazyny w glebie.
Do badań pobrano glebę z trzech części pola zróżnicowanych pod względem systemu uprawy: tradycyjny (jesień: brona talerzowa, orka przedzimowa; wiosna: agregat uprawowy), uproszczony (jesień: brona talerzowa; wiosna: agregat uprawowy) oraz uprawa zerowa (bez uprawy – stosowanie herbicydu zawierającego glifosat, siew bezpośredni). Na podstawie przeprowadzonych analiz stwierdzono, że terbutylazyna jest substancją o średniej trwałości w glebie, z czasem połowicznego rozkładu wynoszącym 27–34 dni. Najwolniejszy rozkład tej substancji zachodził w glebie z uprawą zerową. Jednocześnie brak naruszenia struktury gleby w takim systemie uprawy sprzyjał większej mobilności herbicydu, co prowadziło do jego szybszego wymywania z powierzchniowej warstwy gleby i przemieszczania poza strefę korzeniową roślin.
źródło/więcej informacji:
Kucharski M. 2023. Wpływ uprawy na degradację i przemieszczanie terbutylazyny w glebie. Progress in Plant Protection 63 (3): 149–154.