żółtlica owłosiona

Żółtlica owłosiona – kwitnienie (dodano 03-03-2018).

Galinsoga ciliata (Raf.) S. F. Blade = Galinsoga quadriradiata Ruiz & Pav.
Rodzina: astrowate (Asteraceae), dawniej: złożone (Compositae)

Wygląd, cechy szczególne: Dorasta przeciętnie od 20 do 60cm wysokości. Liście naprzeciwległe, jajowate, z brzegami grubo karbowanymi. Cała roślina gęsto owłosiona. Kwiatostany to koszyczki, owoce – niełupki. Od żółtlicy drobnokwiatowej można ją odróżnić np. po większych kwiatostanach i zdecydowanie gęstszym owłosieniu.
żółtlica owłosiona (Galinsoga ciliata) - pełnia kwitnienia

Okres kwitnienia: czerwiec-październik

Cykl życiowy, biologia: Gatunek jednoroczny jary o krótkim cyklu życiowym. W ciągu roku może wytworzyć kilka pokoleń. Nasiona wykazują brak lub bardzo krótki okres spoczynku.
Wschody odbywają się głównie z najpłytszej, wierzchniej warstwy gleby. Wyniki badań są jednak rozbieżne. W jednym z doświadczeń żółtlice (drobnokwiatowa i owłosiona) nie zdołały wzejść z głębokości 1cm (z powierzchni kiełkowało 98%, a z głębokości 0,25cm już tylko 56% nasion). Natomiast w innym doświadczeniu odnotowano aż 97% wchodów z nasion umieszczonych na głębokości 3cm (gleba wilgotna i optymalna temperatura) [dodano 21-06-2018].

Występowanie, szkodliwość: Żółtlica owłosiona zachwaszcza najczęściej uprawy szerokorzędowe np. warzywa, ziemniaki, buraki, kukurydzę.

Typowe warunki siedliskowe:
wskaźnik świetlny: pełne światło – umiarkowane światło
wskaźnik wilgotnościowy: gleby świeże – gleby wilgotne
wskaźnik trofizmu: gleby gleby zasobne – gleby bardzo zasobne
wskaźnik kwasowości gleby: gleby obojętne (6≤ pH <7)

Zwalczanie chwastu (wrażliwość na herbicydy) np.*:
Aktualnie (stan na 12.V.2016) informacje o wrażliwości żółtlicy owłosionej znajdziemy wyłącznie w etykiecie Safari 50 WG (s.cz. triflusulfuron metylowy) . Do zwalczania tego gatunku powinno być przydatnych wiele herbicydów zalecanych do niszczenia żółtlicy drobnokwiatowej.

*Skuteczność herbicydu zależy od wielu czynników m.in. fazy rozwojowej chwastu, dawki i formulacji preparatu. Dlatego informacji dotyczących wrażliwości chwastów na działanie środka chwastobójczego należy zawsze szukać w jego etykiecie.