żółtlica drobnokwiatowa

żółtlica drobnokwiatowa - kwiatostan
Galinsoga parviflora
Cav.
Nazwa angielska: gallant soldier
Rodzina: astrowate (Asteraceae), dawniej: złożone (Compositae)

Żółtlica drobnokwiatowa pochodzi z Ameryki Południowej. Do Europy została sprowadzona pod koniec XVIII wieku, m.in. do Królewskiego Ogrodu Botanicznego w Kew (dzielnica Londynu). Później stopniowo rozprzestrzeniła się w całej Europie. Na obszarze Polski pierwszy raz została odnotowana w roku 1807 [1] (dodano 24-10-2016).

Wygląd, cechy szczególne: Roślina delikatnie przylegająco owłosiona. Dorasta na ogół od 10cm do 70cm wysokości. Liście ogonkowe, jajowate, zaostrzone, ząbkowane. Liście górne podługowato-lancetowate. Kwiatostan to koszyczek. Owocem jest omszona, 4-kanciasta niełupka.

Gatunki podobne: żółtlica owłosiona (brzeżne kwiaty większe, liście grubo ząbkowane, roślina odstająco owłosiona).

żółtlica drobnokwiatowa - kwitnący egzemplarz

Okres kwitnienia: maj-październik (do pierwszych przymrozków)

Cykl życiowy, biologia: Gatunek o krótkim cyklu rozwojowym, od kiełkowania do wydania nowych nasion upływa 5-6 tygodni. W ciągu sezonu wegetacyjnego może wydać kilka pokoleń. Produkuje 5000-1000 nasion.
Wschody odbywają się głównie z najpłytszej, wierzchniej warstwy gleby. Wyniki badań są jednak rozbieżne. W jednym z doświadczeń żółtlice (drobnokwiatowa i owłosiona) nie zdołały wzejść z głębokości 1cm (z powierzchni kiełkowało 98%, a z głębokości 0,25cm już tylko 56% nasion). Natomiast w innym doświadczeniu odnotowano aż 97% wchodów z nasion umieszczonych na głębokości 3cm (gleba wilgotna i optymalna temperatura) [dodano 21-06-2018].

Niełupki żółtlicy drobnokwiatowej (po lewej stronie podziałka milimetrowa) (dodano 08-10-2018).

Występowanie, szkodliwość: Zachwaszcza kukurydzę, warzywa, ziemniaki.
Żółtlica toleruje gleby o różnym odczynie, jednak najbardziej szkodliwa jest na stanowiskach o pH zbliżonym do obojętnego. W badaniach wazonowych przeprowadzonych przez prof. Parylak (UP Wrocław) okazało się, że egzemplarze rosnące na glebie o pH 6,7 pobierały niemal trzykrotnie więcej azotu od rosnących na glebie o pH 4,4 (dodano 02-01-2017).

Typowe warunki siedliskowe:
wskaźnik świetlny: pełne światło-umiarkowane światło
wskaźnik wilgotnościowy: gleby świeże
wskaźnik trofizmu: gleby zasobne-gleby umiarkowanie ubogie
wskaźnik kwasowości gleby: gleby obojętne (6≤ pH <7)

Zwalczanie żółtlicy drobnokwiatowej (wrażliwość na herbicydy) np.*: amidosulfuron, bentazon, bromoksynil, chlopyralid, fenmedifam, florasulam, linuron, metamitron, mezotrion, napropamid, nikosulfuron, pirydat, sulkotrion, tribenuron metylowy.

*Skuteczność herbicydu zależy od wielu czynników m.in. fazy rozwojowej chwastu, dawki i formulacji preparatu. Dlatego informacji dotyczących wrażliwości chwastów na działanie środka chwastobójczego należy zawsze szukać w jego etykiecie.

źródła:
1. Kuszewska K: Żółtlica-skąd przybyła i dokąd wędruje. Natura. Przyroda Warmii i Mazur 2007; 3(7): 9-10.