włośnica sina

Siewka włośnicy sinej (dodano 26-02-2018).

Setaria pumila (Poir.) Roem. & Schult. (synonim Setaria glauca (L.) P. Beauv.)
Nazwa angielska: yellow foxtail
Rodzina: wiechlinowate (Poaceae), dawniej trawy (Gramineae)

Wygląd, cechy szczególne: Dorasta do około 40-50cm. Źdźbła wzniesione lub podnoszące się. Liście szerokie, u podstawy z pojedynczymi długimi włoskami. Języczek utworzony przez włoski złączone u podstawy. Kwiatostan to kłosokszałtna wiecha (kłos pozorny). Ziarniaki jajowate, delikatnie zaostrzone 2-3mm dł., 1,5-2mm szerokości. W początkowych fazach rozwojowych często mylona z chwastnicą jednostronną. Gatunki można rozróżnić po budowie blaszek liściowych, które u włośnice są rzadko owłosione, natomiast a u chwastnicy są nagie.

Wiecha kłosokształtna włośnicy sinej (dodano 06-07-2018).

Okres kwitnienia: lipiec-wrzesień

Cykl życiowy, biologia: Gatunek jednoroczny jary. Ze względu na wysokie wymagania termiczne wschodzi późna wiosną. Do kiełkowania wymaga 15-20°C. Pojedynczy egzemplarz wytwarza przeciętnie 400-800 nasion. Nasiona po osypaniu się z roślin matecznych są na ogół w stanie całkowitego spoczynku, który najszybciej ustępuje podczas pobytu w wilgotnym i chłodnym środowisku (aktualizacja 10-06-2017).
W badaniach szklarniowych udowodniono, że ścięte źdźbła włośnicy sinej umieszczone na wilgotnym podłożu mogą się ukorzenić (dodano 03-08-2018).

Występowanie, szkodliwość: Włośnica sina zachwaszcza kukurydzę, rośliny okopowe, rzadziej zboża jare.

Typowe warunki siedliskowe:
wskaźnik świetlny: pełne światło
wskaźnik wilgotnościowy: gleby suche – gleby świeże
wskaźnik trofizmu: gleby umiarkowanie ubogie
wskaźnik kwasowości gleby: gleby umiarkowanie kwaśne (5≤ pH <6) – gleby obojętne (6≤ pH <7)

Zwalczanie chwastu (wrażliwość na herbicydy) np.*: chizalofop-P etylu, cykloksydym, fenoksaprop-P etylu, fluazyfop-P, kletodym, izoksaflutol, metolachlor, metrybuzyna, nikosulfuron, propachizafop, tembotrion (aktualizacja 10-06-2017).

*Skuteczność herbicydu zależy od wielu czynników m.in. fazy rozwojowej chwastu, dawki i formulacji preparatu. Dlatego informacji dotyczących wrażliwości chwastów na działanie środka chwastobójczego należy zawsze szukać w jego etykiecie.włośnica sina (Setaria pumila, Setaria glauca) etap kwitnienia, wytwarzania nasion

Blaszki liściowe włośnicy sinej (Setaria pumila, Setaria glauca) pokryte charakterystycznymi włoskami