szarłat szorstki

szarłat szorstki siewka

Siewka szarłatu w stadium 2 liści.

Amaranthus retroflexus L.
Nazwa angielska: redroot amaranth, redroot pigweed
Rodzina: szarłatowate (Amaranthaceae)

Gatunek został po raz pierwszy zidentyfikowany na terenie Polski w roku 1914 (okolice Opola i Gdańska).

Wygląd, cechy szczególne: Chwast osiąga przeciętnie od 10cm do 80cm wysokości. Łodyga wyprostowana, owłosiona, często czerwonawa. Liście na długich ogonkach, podłużnie eliptyczne lub owalnorombowate, ostro zakończone. Kwiatostanem są kłębiki zebrane w gęste kłosy. Nasiona o średnicy około 1mm, czarne, spłaszczone.

Okres kwitnienia: lipiec-październik

Szarłat szorstki na plantacji buraka cukrowego (dodano 02-08-2018).

Cykl życiowy, biologia: Gatunek jednoroczny jary. Ze względu na wysokie wymagania termiczne pojawia się późną wiosną. Minimalna temperatura do kiełkowania wynosi 7ºC (wg innych badań >5 ºC) (dodano 21-04-2017), optimum zawiera się w przedziale 30-40ºC. Roślina bardzo płodna, opisany w literaturze rekord to 668529 nasion wytworzonych na jednej roślinie. Nasiona mogą przetrwać w glebie do 40 lat.
Występowanie, szkodliwość: Największe zagrożenie stwarza w uprawach szerokorzędowych takich jak kukurydza, buraki, ziemniaki i warzywa. W badaniach IUNG-PIB 2, 5, 10 i 20 szt. szarłatu na 1m2 plantacji kukurydzy spowodowały straty ziarna wynoszące odpowiednio 7, 8, 20 i 32%.
Próg szkodliwości dla kukurydzy to 1-2 egzemplarze szarłatu na 1m², a dla buraka cukrowego 5 egzemplarzy na 30m rzędu (za Metodykami Integrowanej Ochrony, IOR-PIB) (dodano 21-04-2017).

Typowe warunki siedliskowe:
wskaźnik świetlny: pełne światło – umiarkowane światło
wskaźnik wilgotnościowy: gleby świeże
wskaźnik trofizmu: gleby bardzo zasobne
wskaźnik kwasowości gleby: gleby obojętne (6≤ pH <7)

Zwalczanie szarłatu szorstkiego (wrażliwość na herbicydy) np.*: bromoksynil, chlorydazon, desmedifam, etofumesat, metamitron, mezotrion, napropamid, nikosulfuron, oksyfluorofen, petoksamid, pirydat, rimsulfuron, sulkotrion, tembotrion, triflusulfuron metylowy.

*Skuteczność herbicydu zależy od wielu czynników m.in. fazy rozwojowej chwastu, dawki i formulacji preparatu. Dlatego informacji dotyczących wrażliwości chwastów na działanie środka chwastobójczego należy zawsze szukać w jego etykiecie.