rumianek pospolity

rumianek pospolityChamomilla recutita (L.) Rauschert (= Matricaria chamomilla L. = Matricaria recutita L.)
Nazwa angielska: German chamomile
Rodzina: astrowate (Asteraceae), dawniej: złożone (Compositeae)

Wygląd, cechy szczególne (aktualizacja 16-01-2019): Łodyga zazwyczaj gałęzista, wewnątrz pusta, osiągająca 15-50cm wysokości. Korzeń palowy, cienki. Liście 2-3 krotnie pierzastodzielne. Kwiatostan to koszyczek o wypukłym, podługowato-stożkowatym i pustym dnie kwiatowym, o średnicy do 20mm. Kwiaty brzeżne nibyjęzyczkowe, białe. Kwiaty wewnętrzne rurkowate, żółte. Owocem jest podługowato-jajowata niełupka. Roztarte ziele rumianku wydziela silny aromatyczny zapach.

Okres kwitnienia: maj-sierpień

Cykl życiowy, biologia: Gatunek jednoroczny jary lub zimujący. Wytwarza 1000-10 000 nasion (niełupek). Wschody obserwuje się wyłącznie z niełupek umieszczonych w najpłytszej warstwie gleby. Proces kiełkowania może się rozpocząć już w temperaturze 2-3ºC [1] (aktualizacja 03-01-2019).

Występowanie, szkodliwość: W Polsce gatunek pospolity na obszarze całego kraju, z wyjątkiem części północno-wschodniej, gdzie zasiedla pojedyncze stanowiska. Zachwaszcza głównie zboża i ogrody. Na polach uprawnych zazwyczaj nie pojawia się w dużym nasileniu. Preferuje gleby umiarkowanie kwaśne, świeże, średnio zasobne/zasobne.

Kwitnący egzemplarz rumianku (dodano 16-01-2019).

Próg ekonomicznej szkodliwości rumianku pospolitego dla rzepaku ozimego to 3 szt./m² [za Metodyką IP rzepaku ozimego i jarego 2007] (dodano 30-06-2017).

Zwalczanie rumianku pospolitego (wrażliwość na herbicydy) : np. bentazon, bromoksynil, chlopyralid, chlorotoluron, dikamba, dimetachlor, florasulam, flurochloridon, izoksaflutol, izoproturon, jodosulfuron, metazachlor, metrybuzyna, napropamid, sulfosulfuron, sulkotrion, tribenuron.

Na terenie Polski potwierdzono obecność biotypów rumianku pospolitego uodpornionych na działanie tribenuronu metylu (dodano 16-01-2019) <czytaj więcej>

*Skuteczność herbicydu zależy od wielu czynników m.in. fazy rozwojowej chwastu, dawki i formulacji preparatu. Dlatego informacji dotyczących wrażliwości chwastów na działanie środka chwastobójczego należy zawsze szukać w jego etykiecie.

Inne informacje: Rumianek pospolity to jedna z najdłużej stosowanych w lecznictwie roślin (m.in. jak lek przeciwzapalny). Wymieniana już przez Pliniusza w I w. p.n.e. (aktualizacja 30-06-2017).

Fot. Przekrój kwiatostanu maruny bezwonnej (górna część zdjęcia) i rumianku pospolitego.
Różnice w budowie kwiatostanów maruny bezwonnej i rumianku pospolitego

źródła:
1.
Dobrzański A. 2008. Rola chwastów zimujących i ozimych w agrofitocenozach upraw warzyw. Zeszyty Naukowe Wydziału Ogrodniczego, Wyższa Szkoła Ekonomiczno-Humanistyczna w Skierniewicach. Zeszyt 8: 85-100.