jasnota różowa

Jasnota różowa (dodano 13-03-2018).

Lamium amplexicaule L.
Nazwa angielska: henbit deadnettle
Rodzina: jasnotowate (Lamiaceae)

Wygląd, cechy szczególne: Łodyga od 10 do 30cm wysokości, podnosząca się lub rozesłana, na dole rozgałęziająca się, kanciasta. Liście w górnej części pędu okrągławe, siedzące; dolne serowatookrągławe, na ogonkach. Kwiaty w kątach liści skupione w nibyokółki. Kwiaty bladopurpurowe. Rurka korony znacznie dłuższa od kielicha. Owoc rozłupka odwrotnie jajowata.
Okres kwitnienia: (marzec) kwiecień-październik (listopad)

Cykl życiowy, biologia: Gatunek jednoroczny, formy jare i zimujące. Wczesną wiosną i późną jesienią tworzy mniejsze kwiaty, które się nie otwierają, ulegające samozapłodnieniu (klejstogamiczne). Przeciętna produkcja nasion ok. 200 sztuk (50-300).

Występowanie, szkodliwość: Jasnota różowa zachwaszcza wszystkie uprawy polowe, rzadko występuje w dużym nasileniu.

Typowe warunki siedliskowe:
wskaźnik świetlny: pełne światło
wskaźnik wilgotnościowy: gleby suche – gleby świeże
wskaźnik trofizmu: gleby umiarkowanie ubogie – gleby zasobne
wskaźnik kwasowości gleby: gleby zasadowe (pH>7)

 Zwalczanie jasnoty różowej (wrażliwość na herbicydy) np.*: bentazon, chlomazon, chlorosulfuron, chlorotoluron, chlorydazon, dimetachlor, fenmedifam, fluroksypyr, izoksaflutol, jodosulfuron, karfentrazon, metamitron, metazachlor, nikosulfuron, pendimetalina, pirydat, rimsulfuron, sulkotrion, terbutyloazyna, tribenuron metylowy, triflusulfuron metylowy.

*Skuteczność herbicydu zależy od wielu czynników m.in. fazy rozwojowej chwastu, dawki i formulacji preparatu. Dlatego informacji dotyczących wrażliwości chwastów na działanie środka chwastobójczego należy zawsze szukać w jego etykiecie.
Jasnota różowa (Lamium amplexicaule) początek kwitnienia.